Времето, в което сте под карантина е чудесно време да наваксате усилията и работата по целите, които не сте имали време да преследвате.
Или можете просто да се погрижите за вашия компютър.
Организирането на всички ваши файлове е страхотен проект, с който да се заемете, когато имате излишно време. След години използване на компютъра, повечето хора събират документи, снимки и видео файлове на множество устройства за съхранение. Може да са разпръснати по стари лаптопи, настолни компютри и множество външни твърди дискове.
Сега е подходящото време да централизирате всичко на настолен компютър, външен твърд диск с голям капацитет или дори кутия за съхранение (NAS), свързана с мрежа.
За да започнете, ще трябва да извадите всички тези файлове от външните си твърди дискове или стари устройства и да ги качите на централното ви хранилище (компютър, NAS или външен HD с голям капацитет). Ако Windows ви предупреди, че вече имате определен файл на компютъра, просто го хвърлете там като дубликат. Може да е по-стара (или по-нова) версия с информация, която искате да запазите.
Със сигурност може да се окажете в бъркотия от дублиращи се файлове, като MyBookReport, MyBookReport (2) и т.н., но това е добре засега. Важното е да съберете всичко на едно място – можете да го организирате по-късно.
След като събирането и организирането е приключило, е време да намерите и премахнете дублиращи се файлове.
След като премахнете всички дубликати и запазите тези, които искате, е време да форматирате всички тези твърди дискове. Това може да е прекалено голям скок за някои, но е по-малко вероятно да предизвика объркване в бъдеще.
След като прекарате цялото това време в организирането на вашите файлове, би било ужасно да загубите цялата си упорита работа! Ето защо е добре да имате солиден резервен план. Идеалният план за архивиране съхранява копия на вашите данни на три места: вашия компютър, локално устройство и извън него.
NAS или външен твърд диск е най-лесният начин за създаване на локални архиви, защото можете да използвате функцията „История на файловете“ на Windows 10. За да създадете външно архивиране, можете да използвате облачна услуга за архивиране, като Backblaze или Carbonite.
Ако облачната услуга не е за вас, можете да използвате друг външен твърд диск и да го държите на отделно място, например в чекмеджето на бюрото в офиса. Проблемът с този подход е, че трябва непрекъснато да въвеждате промени и по резервното копие, за да запишете всички нови файлове на външният диск. Онлайн услугата прави тази задача много по-лесна – освен това можете да криптирате онлайн резервни копия, за да защитите допълнително вашите файлове.
Ако обаче шифровате, вие носите отговорност за запомнянето на паролата за криптиране. Ако я загубите, вие губите достъп до вашите файлове.
Паролите са проблем, поради което много хора използват едни и същи – две или три – пароли за всичките си акаунти. За съжаление, това е ужасен подход. Ако хакер някога намери някоя от тези пароли, останалата част от профилите ви са готови за проникване.
Въпреки това, създаването на уникални пароли за всеки сайт и поддържането им изисква лудо посвещение или мениджър на пароли. Мениджърът на пароли е програма, която запазва вашите пароли, автоматично ги вписва и при необходимост генерира нови пароли. Можете също да използвате мениджър на пароли, за да съхранявате сигурно пароли за Wi-Fi, банкови данни и други.
Компютрите също така могат да се „задавят“, ако натрупат твърде много прах. Настолни и преносими компютри разчитат на свободно течащ въздух, за да охладят нагорещените от работата чипове. Когато твърде много прах залепва към лопатките на вентилатора, кабелите, вътрешностите на корпуса или компонентите, въздухът не може да се движи и компютърът не може да се охлади правилно. Това може да влоши производителността на вашия компютър или – в крайни случаи – да повреди неговите компоненти.
Колко често трябва да почиствате компютъра си зависи от това, колко запрашен е вашият апартамент. Ако живеете в горещ, прашен климат, ще трябва да почиствате компютъра си по-често, отколкото някой, който живее на място, където вали половин година.
За да почистите правилно компютъра си, ще ви трябват няколко консуматива, включително сгъстен въздух, отвертка за отваряне на калъфа и кърпа от микрофибър. Това е и отлична възможност за подобряване на ситуацията с кабелите. Вземете малко свински опашки и пренаредете тези кабели, така че да не ви пречат.
Здравните служители ни казват да си мием редовно ръцете и да поддържаме чисти повърхности, за да избегнем коронавируса. Освен върху телефона ви, няма по-добро място, където да се отлагат микроби, отколкото от клавиатурата и мишката ви.
Можете просто да избършете мишката с дезинфекцираща кърпа, за да я почистите. Не ви препоръчваме да използвате белина, тъй като това може да я повреди. По принцип всичко, което можете да използвате за дезинфекция на вашия смартфон, не трябва да повреди мишката или клавиатурата ви.
Можете да следвате нашите указания за цялостно почистване на смартфона тук.