fbpx

Да открием правилната мерна единица – за благото на купувача

икономически живот, стари статии, извадки, архивни страници, мерни единици

В един от последните си броеве за 1966 година в-к „Икономически живот“ публикува особено актуалната статия, поставяща въпроса за мерните единици.

Каква да бъде мерната единица при продажбата на някои стоки и как един правилен избор би бил скрит резерв за подобряване на търговията, са двете теми, анализирани от автора на материала, поместен в рубриката „Специалистът предлага“.

Изрично се цитират Директивите за развитието на народното стопанство през периодите 1966/1970 година, където е залегнало изискването – ПРОДУКЦИЯТА ДА СЕ ПРОИЗВЕЖДА ВЪВ ВИД, РАЗФАСОВКА И ОПАКОВКА, КОИТО СА НАЙ-УДОБНИ ЗА ПРОДАЖБА (главните букви са оригинални, б.р.)

В търсене на най-правилните решения са цитирани голям брой примери от реалния стопански живот.

Един такъв е продажбата на брадви, кирки, тесли и др. подобни, чиято цена се определяла на килограм, а не на бройка. Това означава, коментира авторът, че за да се продаде една брадва, трябвало да се претегли, теглото да се умножи по цената на килограм, за да се изчисли стойността й. Целият този процес е траел 7-8 минути – огромна загуба на време. Това нещо е спестено, след като тези артикули започнали да се продават на бройка и така купувачът бива обслужен много по-бързо.

Проблематично е положението и при стоките от различните видове железа – винкел, шина, ъглово, плоско, теобразно и др.
Купувачът предпочита да ги купува на метър, но те се предлагат на килограм. С промяната на мерната единица ще бъдат спестени до 4 измервания, изтъква авторът на статията.

В края на обширния анализ той призовава да бъдат разкрити скритите резерви, които влияят върху разходите на обръщението.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"