Връщаме се през 1924 година, когато редакционният съвет на списание „Икономически живот“ излиза с водеща статия по проблема на „скъпотията“.
Причината – „скъпотията“ все повече расте, цените на хляба и на всички други предмети от първа необходимост постоянно се увеличават и съкратяват и без това оскъдните средства на болшинството от трудящите се народни маси, особено на държавни, окръжни и общински чиновници и служащи, също и на тия в частните предприятия, положението на които е особено тежко“.
Материалът констатира, че борбата против „скъпотията“ се изразява само в протести и апели към правителството, от което се иска да приложи известни мерки, то обаче не предприема нищо и така положението вместо да се подобрява влошава се още повече.
Редкцията обаче съзира липсата на правилно поставяне на самата проблема, която не се осветлява научно, за да могат да се посочат поне научно обосновани мерки против нея. Това ще даде ясно обясняване на скъпотията и какви мерки против нея действително би били ефективни, заявяват икономистите и финансисти – членове на редколегията на списанието.
Те питат – защо скъпотията се увеличава повече от тридесет пъти, като прилагат в таблица резултатите от изследванията си:
На базата на тях списанието дава и своя отговор, който е напълно съпоставим с всички теории и проучвания за явлението инфлация: