Липсата на споразумение по време на срещата ОПЕК+ във Виена в петък логично предизвика падане на цените на петрола.
Саудитска Арабия намали продажните цени и предупреди, че смята да пусне запасите си на пазара, който и без това усеща намаляващото търсене, съобщи Ройтерс.
Страната предприема истинска ценова война като планира и да увеличи производството до над 10 милиона барела на ден през април след изтичането на настоящата сделка за ограничаване на добива в края на март.
В началото на търговията тази седмица беше отбелязан най-големият спад от 1991 г.
Цената на петрола сорт Брент при фючърски сделки с доставка през май на лондонската борса ICE спадна с 43,4 процента и достигна до 31,57 долара за барел.
Априлските фючърси на западнотексаския петрол поевтиняха с 49,6 процента и достигнаха до 27,59 долара за барел.
Междувременно казахският президент Касим-Джомарт Токаев по време на оперативна среща рано в понеделик даде указания на правителството да намали разходите и да промени бюджета за 2020-2022 г. след спада на цените на петрола, съобщи ТАСС.
Обемът на ликвидните активи на Националния фонд за благосъстояние на Русия на 1 март възлиза на 10,1 трилиона рубли. Те са достатъчни за покриване на недостига на приходи от спадащите цени на петрола до 25-30 долара за 6-10 години, съобщи Министерството на финансите на РФ.
Финансовият министър Антон Силуанов неведнъж е казвал, че бюджетът ще може да финансира разходи и задължения, дори ако цената на петрола падне до 30 долара за барел.
В случай на намаление на цените на петрола под базовата стойност от 42 долара за барел, се генерират загубени приходи от бюджета, които се финансират от националния фонд.