Очаква се бюджетът на програмата „Развитие на регионите“ в следващия програмен период 2021-2027 г. да надхвърли 3,1 млрд. лв.
Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова, която взе участие в заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините и кметовете на десетте най-големи български общини.
Новата оперативна програма ще има два основни приоритета – за интегрирано градско развитие и за интегрирано териториално развитие.
Приоритет 1 е насочен е към 10 големи общини – Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, София и Благоевград.
Те са обособени в 4 клъстера – по райони от ниво 2 и отчитайки функционалните връзки между тях.
За всеки от клъстерите на база 4 показателя – население, територия, брутна добавена стойност и инфраструктура, ще се задели процент от ресурса. 30% от бюджета на всеки клъстер ще е за участие на градските общини в интегрирания териториален подход с по-малките общини.
Общинските администрации на 10-те града ще са териториални органи, каза още Николова. Към тях ще функционират звена за подбор на проекти, формирани от общински експерти с възможност за привличане и на външна експертиза.
Те ще организират публични обсъждания на проектите, както и предварителния им подбор.
Големите общини ще имат 3 възможности за кандидатстване с проекти. Първата е самостоятелно или в партньорство със заинтересовани страни от общината.
Втората – в партньорства между общините в съответния клъстер или в партньорства от заинтересовани страни от клъстера. Третата ще са партньорства между бенефициенти от двата приоритета на програмата – малки и големи общини.
Приоритет 2 за интегрирано териториално развитие ще обхваща 40 градски общини от 6-те района на ниво 2, в които има населени места над 15 000 жители.
Отново на база 4 критерия, за всеки от районите ще има отделен регионален бюджет. 52% от бюджета ще е за Северна България.
ЕК предлага реализацията на проектите да става до 2 години от подписването на договора. Това изисква много добра предварителна подготовка на бенефициентите, които трябва да имат готови проекти, за да може да стартират бързо тяхното изпълнение.