Обединеното кралство ще работи с Huawei по построяването на 5G мрежа, въпреки опасенията за сигурността.
Изборът да се позволи на Huawei да получи достъп до несъществени части от мрежите на страната може да се отрази на отношенията на Обединеното кралство със САЩ. Но пък с настъпването на Brexit цената на отхвърляне на офертата на Huawei може да бъде твърде висока.
Обединеното кралство обяви противоречив ход, очакван от 2017 г.: да позволи на китайския производител Huawei (който правителството нарича „високорисков доставчик“, вместо да споменава компанията по име) да предостави оборудване за 5G мрежата на Великобритания.
Решението определя точно до каква част от мрежовите трансмитери ще имат достъп доставчиците. Техният пазарен дял ще бъде ограничен до 35 процента и ще им бъдат забранени чувствителните части от мрежата и определени географски места, включително ядрени централи и военни бази.
Националният център за киберсигурност на Обединеното кралство също иска да издаде насоки за телекомуникационните компании във Великобритания за това, как да работят с високорисковите доставчици.
И четирите основни телекомуникационни компании в Обединеното кралство използват оборудването на Huawei в момента, като много от тях вече са приели съветите, изложени в настоящото предложение. Въпреки това много големи компании лобираха правителството да разреши технологията на Huawei и изглежда, че са постигнали целта си.
Решението обаче не е просто технологично. Изключването на Huawei би струвало на икономиката на Обединеното кралство 7 милиарда британски лири, което не бива да се пропуска, като се има предвид икономическата обстановка на Великобритания след вече сигурното им излизане от Европейския съюз на 31 януари.
Съществуват обаче дипломатически съображения. САЩ – ключов съюзник на Великобритания – забрани Huawei от своите 5G мрежи и не разрешава на американските компании да работят с китайската фирма. Администрацията на Тръмп цитира опасения за сигурността; Huawei един ден може да бъде принуден от правителството да превърне оборудването си в шпионски устройства, казва той – нещо, което Huawei отрича. Въпреки това, САЩ са в разгара на търговска сделка с Китай.
Независимо от решението на Обединеното кралство да допусне Huawei в своята 5G мрежа, дори и за сравнително незначителни области, това може да се разглежда като знак, че страната игнорира авторитета на американските разузнавателни агенции. Местните агенции на Обединеното кралство са със смесени мнения относно китайския производител, като според съобщенията GCHQ (Правителственият централен офис) казва, че разрешаването на Huawei би било като „пускане на лисица в кокошарник“. Националният център за киберсигурност съобщава, че рискът е „управляем“, а Mi5 – че е неизбежен.