За един от сериозните проблеми на петата петилетка съобщава в-к „Икономически живот“ в своя статия от началото на 1967 година. Това е техническият прогрес и използването на трудовите ресурси.
Сред основните аспекти на този съвременен социален проблем е използването на работната сила на жените. Или както авторът на статията коментира – осъществяването на научно-техническата революция е немислимо без пълното и активно използуване на женската работна сила, без въвличането на жените в производствения процес и в отраслите на непроизводствената сфера.
Като тенденция, която трябва да бъде променена и подобрена, се посочва недостатъчния относителен дял на жените, заети в отраслите на материалното производство и особено в тежката промишленост. В черната металургия например жените заемат едва 15 на сто от общия брой на работниците, съобщава статията и подчертава, че още по-малък е техният дял в строителството.
Отчита се, че най-масово жените се използват в леката, хранителната, тютюневата и полиграфическата промишленост. Авторът изтъква, че недостатъчната заангажираност на жените с общественополезен труд се обяснява с по-слабата им физика и по-ниската квалификация на преобладаващата част от тях.
Препоръчва се преквалификацията да обхваща и незаетата женска работна сила, с оглед постепенно да се включи в производството. Все пак това се прави с отметката, че по въпроса трябва да се подхожда научно, като се държи сметка за особеното социално положение на жената като майка и домакиня.