fbpx

Започва ли хранителна революция в Евросъюза

Стратегията Farm to Fork разклаща позицията на месото, но подкрепя алтернативните протеини.

След няколко кратки отлагания, преди няколко дена най-накрая бе съобщена новата водеща политика на ЕС в областта на храните, потвърждаваща стремежа на изпълнителната власт на ЕС да трансформира европейския начин на производство, разпространение и консумация на храни.

Подкрепата за преминаване към „по-растителна диета“ остава основен елемент на Farm to Fork (F2F), като част от усилията за намаляване не само на рисковете от животозастрашаващи заболявания, но и на въздействието на хранителната система върху околната среда.

Инициативата също така дава силен акцент върху алтернативните храни и фуражи, ангажирайки се, че изследванията ще се съсредоточат върху „увеличаване на наличността и източника на алтернативни протеини, като растителни, микробни, морски и насекомни протеини, както и други заместители на месото“.

Освен това в рамките на своята стратегия комисията заявява, че ще проучи правилата на ЕС за намаляване на зависимостта от критични фуражни суровини, посочвайки „соята, отглеждана на обезлесена земя“.

Брюксел ще се справи с това чрез „насърчаване на растителни протеини, отглеждани в ЕС, както и алтернативни фуражни суровини“, като назовава насекоми, морски суровини и странични продукти от биоикономиката.

Олга Кику, мениджър по европейските въпроси на „Състрадание в ЕС за световно земеделие“, заяви, че е „страхотно да видим желание за промяна“, като добави, че макар да е разочароващо, че амбициозни елементи на F2F са отстранени в последния момент, тя остава „с надежда, че в крайна сметка ЕС ще настоява за така необходимата хранителна революция. „

Кику добавя, че за това трябва да се вземе двустранен подход – подобряване на хуманното отношение към животните и намаляване на производството и консумацията на месо.

Стратегията наистина обещава да се преразгледа законодателството за хуманно отношение към животните, включително относно транспортирането и клането на животни, за да се приведе в съответствие с най-новите научни доказателства. Това улеснява прилагането на тези закони и в крайна сметка ще се гарантира по-високо ниво на хуманно отношение към животните.

В стратегията се добавя, че Комисията ще разгледа и възможностите за етикетиране на това хуманно отношение към животните, като подчертава, че използването на етикети за свързване на производствените методи с потребителското търсене може да увеличи възможностите на фермерите.

След като многобройните огнища на коронавирус спряха месопреработвателните предприятия в САЩ, подобна тенденция започна да се наблюдава в целия ЕС, което може да доведе до вредни последици за сектора.

Асоциацията на земеделските производители подчертава, че те се застъпват за „балансирана диета“, при която консумацията на здравословна храна от животински и растителни източници е от съществено значение, добавяйки, че „Европейската селскостопанска общност подкрепя всяка мярка, насърчаваща потребителите да приемат диета, която гарантира тяхното добро здраве.“

Те обаче предупредиха, че всеки тип етикетиране на хранителните стойности и диетичните насоки трябва да се основават на базата „стабилна наука“ и да се избягва опростенчески подход, който може да бъде подвеждащ“.

Производителите добавят, че в тази връзка подобни инициативи трябва „да вземат предвид изключително важното значение на жизненоважната хранителна стойност, осигурена от селскостопанските продукти, включително от тези от животински произход, чийто принос към здравословното хранене не може да се пренебрегне“.

Институтът за добра храна Европа (GFI Europe) приветства ангажимента на Европейската комисия да създаде алтернативни протеини, като месо на растителна основа, крайъгълен камък в нейната програма за научни изследвания, като заяви, че това представлява „значителна стъпка напред“.

Александър Холст, ръководителят на политиката на GFI Europe, заяви, че „алтернативните протеини, като месо на растителна основа и култивирано месо, играят критична роля за прехода на Европа към по-устойчива, здравословна и справедлива хранителна система“, добавяйки, че те също представляват „основна търговска възможност за Европа да реализира наистина зелено възстановяване от рецесията по повод COVID-19. “

Д-р Джеанет Филдинг, главен директор по корпоративните въпроси и комуникациите в Upfield – най-голямата компания за потребителски продукти на базата на растения, предупреди, че въпреки че приветстват акцента върху алтернативните протеини, „устойчивата хранителна система в ЕС не е възможна, докато растителните храни не достигнат до равна нормативна база на енергийната стойност на месото и млечните продукти. „

„Комисията има амбицията да предостави ясна информация, която улеснява потребителите да избират здравословни и устойчиви начини на хранене, но това е напълно подкопано от регулаторните бариери, като забраната за използването на основни термини за по-здравословни и устойчиви храни, наложени от нея.“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"