Криптоактивите са опасно нерегулирани, което може да доведе до престъпни дейности според две оценки, публикувани от Европейския банков орган (ЕБО) и Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA).
Потребителите могат да бъдат изложени на риск поради неравномерния характер на закона в държавите-членки, позволяващ да се използват вратички, като ESMA подчертава, че „най-значимите рискове са измами, кибератаки, пране на пари и манипулиране на пазара“.
„Редица криптоактиви излизат извън настоящата финансова регулаторна рамка“, казва Стивън Майжур, председател на ESMA. „Това крие значителни рискове за инвеститорите, които имат ограничена или никаква защита при инвестиране в тези криптоактиви.“
Криптоактивите включват криптовалути като биткойн, както и първоначални опции за монети (ICO), механизъм за финансиране, при който новите предприятия продават активите си за криптовалута.
Освен това ESMA се застъпи за изискванията на ЕС за изпиране на пари, които да се прилагат към криптоактивите и да се направят задължителни подходящи мерки за разкриване на риска, „така че потребителите да могат да бъдат информирани за потенциалните рискове, преди да ангажират средства с криптоактиви“.
Европейските ръководители и регулаторни органи работят към съставянето на подход на ЕС за работа с криптоактиви, дигитални активи, които използват криптография, например биткойн и представляват процъфтяващ пазар, на който финансовите надзорници все още гледат с опасения.
Междувременно ЕБО публикува свой собствен доклад в сряда, отбелязвайки, че „обикновено дейности, включващи криптоактиви, попадат извън обхвата на банковото регулиране в ЕС и съществуват рискове за потребителите“.
В доклада на ЕБО се стига до заключението, че те биха искали Европейската комисия да обмисли регулирането в областта на криптоактивите, за да се справи с опасенията, свързани с разнообразния характер на крипторегулацията в целия съюз.
Изпълнителният директор на ЕБО, Адам Фаркас, изтъква: „Предупрежденията на ЕБО към потребителите и институциите относно виртуалните валути остават валидни. ЕБО призовава Европейската комисия да прецени дали са необходими регулаторни действия за постигане на общ подход на ЕС към криптоактивите“.
През октомври работната група за финансови действия препоръча престъпните дейности в криптоактивите, като пране на пари, да бъдат премахнати. Освен това ЕБО подчерта, че подобни препоръки трябва да бъдат взети в предвид.