fbpx

Когато забравим паролата за портфейла си с биткойни

Звучи като най-лошият кошмар на всеки биткойнър: Портфейл, пълен с хиляди BTC… но без ключ за отваряне.

Кошмарът се превърна в реалност за американски компютърен програмист, който според New York Times и Guardian е останал само с два опита да въведе правилна парола в портфейла си за биткойн – преди той да бъде блокиран завинаги.

Медиите обясниха как преди 10 години ИТ експертът със седалище в Сан Франциско получил голямо възнаграждение от BTC 7 002 (241 млн. щатски долара), когато работил в Швейцария по продуциране на видео за фирмата WeUseBitcoins, обясняващо как работи ктиптовалутата.

Томас разказва, че е сложил ВТС в портфейл и ги е заключил заедно с достъпа до личните си ключове, на малко устройство – твърд диск, наречено IronKey. Твърдият диск е защитен с парола и позволява на потребителите 10 опита за въвеждане на правилна парола преди криптиране и привидно прекъсване на възможния достъп до токените.

„Ужасяващото“, казва Томас, „е, че записах паролата на лист хартия, която след това загубих в рамките на година“. Той вече е направил осем неуспешни опита за достъп до портфейла и сега има само още два, преди портфейлът да бъде заключен завинаги.

„Ню Йорк Таймс“ цитира Томас, който заявява, че се е „отказал“ от идеята отделните собственици на BTC да носят отговорност за своите лични ключове:

„Цялата тази идея да си собствената си банка е – позволете ми да се изразя по този начин – все едно сами да правим обувките си. Причината да имаме банки е, че не искаме да се справяме с всички онези неща, които банките правят.“

Тази история не е уникална. Друг нещастен потребител все още се опитва да си върне своите BTC 8 999 (310 милиона щатски долара).

Експерт наскоро заяви на среща в Париж в рамките на „Blockchain Week“, че дори крипто-любопитните „баби“ трябва да могат да разберат важността на отговорността на потребителя, свързана с частните ключове, преди да се забъркат с токени като биткойн.

И в двата случая крипто-инверсът търси по-лесни за ползване решения, които биха помогнали за защитата на своите криптоактиви. Например, има „нова по-добра алтернатива: по-нов тип портфейл за интелигентен договор, наречен портфейл за социално възстановяване“. Също така се разработват портфейли без сийдове, които биха заменили необходимостта от записване на резервна парола.

Въпреки всичко, ако става въпрос за стоици милиони долари, най-добре запомнете паролата си.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"