Google обикновено групира повече от няколко нови функции с всяка итерация на браузъра си, а Chrome 79 ще добави някои съществени подобрения в производителността и сигурността, включително и сигнал, ако паролата ви е била открадната.
Допълнителните функции включват фишинг защита и замразяване на раздели, които ще се опитат да смекчат ненаситния апетит на Chrome към паметта на вашият компютър, като ограничат какви действия могат да бъдат предприети от раздел, който не се използва.
Мониторинг на пароли обикновено се извършва от сайтове като HaveIBeenPwned.com, който обединява потребителски имена и пароли от големи кражби на данни и ви позволява да проверите, дали някой притежава вашите e-mail и парола.
За радост изглежда, че не са ме хакнали. Сега Google ще направи това в реално време, когато въведете парола за сайт и я запазите браузъра си. Ако сигурността ви е компрометирана, изскачащ прозорец ще препоръча да промените своята парола, на всякъде, където и да е била използвана.
По същия начин Chrome ще поддържа списък с известни Phishing сайтове или сайтове, които активно се опитват да ви примамят да разкриете паролата си, било то към сайта на вашата банка, социални медии или каквото и да е друго. Тази функция ще бъде включена по подразбиране, и ще ви предупреди, когато Google мисли или знае, че сайтът, който се опитвате да посетите, ще се опита да „фишира“ вашата информация.
Това ще е значимо, тъй като Google вече изследва базата си данни от известни „фишинг“ сайтове, както и се опитва да изгради модели, които да могат да предвидят, дали неизвестен сайт, всъщност се опитва да ви „фишира“. Тези предупреждения ще бъдат издавани както за паролата ви в Google, така и за паролите, които браузърът „Chrome“ съхранява.
Изскачащо меню ще ви предупреждава, ако Google смята, че сте под „фишинг“ атака.
Google също подобрява производителността на Chrome, въпреки че подобрението не е задължително. В Chrome 79 замразяването на раздели е „експеримент“ и трябва да бъде включено при посещение на следната страница: chrome: // flags / # proactive-tab-freeze.
Функцията работи със раздели, които са били неактивни повече от пет минути, като освобождава тяхното процесорно ползване и памет за други раздели, които се нуждаят от производителността. Въпреки, че засега функцията е по избор, тя вероятно ще бъде включена по подразбиране в бъдещите версии на браузера.
Chrome също така подобрява начина, по който се представят множество профили в случай, че споделяте браузъра си с някой друг.
И накрая, Chrome атакува страници със „смесено съдържание“, в които елементи на страницата са заредени чрез HTTP, а не HTTPS. Идеята е, ако гледате видео, което е заредено с HTTP на HTTPS страница, то в крайна сметка ще бъде блокирано от възпроизвеждане.