fbpx

Създателят на Libra, новата криптовалута на Facebook, уверява, че след като бъде пусната дигиталната валута, базирана на Blockchain, информацията за потребителите в социалната мрежа и финансовите данни, свързани с Stabilcoin, няма да имат нищо общо.

Кристиан Каталини, главният икономист на Calibra, дъщерно дружество във Facebook, отговарящо за пускането на Libra и свързания с нея цифров портфейл, изтъква, че отначало планът за поддържаната в брой криптовалута е да печели от реклама, а не от продажба на лична информация.

„Ще бъдат въведени мерки – от криптиране до контрол на достъпа, за да се гарантира, че данните от двете системи не се свързват“, обяснява Каталини по време на интервю за MIT’s Sloan School of Management.

„От гледна точка на Facebook мисля, че идеята е да не използваме данните, а да показваме и продаваме повече реклами. Електронният портфейл на Calibra ще има нови функции и ще надграждаме тези. И това ще бъде и новият бизнес модел за компанията.“

„Blockchain ще даде възможност за прехвърляне на криптовалутата Libra без да има необходимост от типичните процеси, обграждащи финансовите услуги, които могат да отнемат дни и да изискват допълнителни такси от централните банки и други организации. По този начин Libra на теория биха били по-бързи и по-евтини от традиционните финансови системи“, допълва Каталини.

Основната Blockchain мрежа ще може да се справи с хиляди финансови транзакции в секунда. Данните за тези транзакции ще се държат отделно от данните, получени от социалната мрежа, според Дейвид Маркъс, бивш президент на PayPal, който ръководи новото дигитално подразделение на Facebook, „Калибра“.

Blockchain също ще намали разходите за проверка на потребителите, отчитайки факта, че едно предварително проверено предприятие е изпратило плащане към друго проверено предприятие. И технологията за публичен „Леджър“ също трябва да намали разходите за работа в мрежата. Защото всеки участник ще може да проверява откъде са дошли парите.

„Това наистина означава, че сега можете да проектирате дигитални платформи, където не е нужно да се доверите на който и да е посредник, не е нужно да се доверявате и на архитекта на платформата“, каза Каталини.

Facebook не планира и да принуждава притежателите на монети от Libra да използват цифровия портфейл Calibra. Вместо това, ще бъде позволено на конкурентните портфейли да съхраняват криптовалутата, което означава, че поверителността на данните ще бъде друг показател, по който Calibra ще се състезава за спечелване на потребители.

Майкъл Кусумано, професор по мениджмънт в MIT и съавтор на „Бизнесът на платформите: Стратегия в ерата на дигиталната конкуренция, иновациите и силата“ – книга за дигиталните платформи и конкуренцията, споделя в по-ранно интервю, че Facebook не може да гарантира сигурността на потребителските данни.

„До момента, почти никакви данни в интернет не са наистина сигурни. Независимо какво казва Facebook, не мисля, че те наистина могат да ни го обещаят“, убеден е Кусумано.

Каталини, който е пенсиониран професор от MIT и е извършил обширни изследвания в областта на блокчейн и биткойн, основавайки лабораторията за криптоикономика в MIT, също признава за натиска върху членовете на Асоциацията на Libra, относно сигурността. Но, по думите му – „след като регулаторната несигурност бъде разрешена, ще видим много повече хора да идват и да надграждат платформата Libra.“

През септември френските и немските финансови регулатори заплашиха да блокират Libra поради опасения, че може да застраши стойността на еврото. Миналата година централната банка на (Reserve Bank of India (RBI) забрани използването на криптовалути от всяко регулирано финансово образувание поради повишени рискове.

Законодателите на САЩ също изразиха опасения, че Libra може да даде възможност за пране на пари или други незаконни дейности. Малко след обявяването на Libra през юни, финансовата комисия при Конгреса призова Марк Зукърбърг „да прекрати всички планове, докато регулаторните органи и Конгресът не получат възможност да проучат всички проблеми и да предприемат съответни действия.“

Преди месец, по време на свидетелски показания пред Комисията, Зукърбърг обеща да не пуска Libra, докато не получи одобрение от американските регулатори. Първоначално Libra беше планирана да излезе на пазара през 2020 г.

Иначе плановете са Libra да започне функциониране като международна среда за транзакции, като парични преводи – най-често от хора, които работят в чужбина и изпращат пари обратно на семействата си.

Първоначално дигиталната валута ще бъде подкрепена от щатския долар, така че резервът от пари в брой трябва да съответства на броя продадени жетони.

Цифровите активи и техните парични резерви ще се управляват и контролират от централни банки.

„Не просто случайни централни банки, но централни банки, които поддържат ниска инфлация, висока независимост и наистина изпълняват мисията за запазване на стойността на валутата.“, казва Каталини. „Така че, когато погледнете отгоре – от гледна точка на потребителя, да сте убеден, че ако използвате и се доверите на мрежата, стойността на Libra няма да бъде обект на спекулации. Това не е инвестиционен механизъм.“

По мое мнение, това е криптовалута, която се опитва чрез мейнстрийм статуса на фейсбук да реклмира един нов начин за обмен на пари. Той ще комбинира някои от плюсовете на останалите, вече съществуващи криптовалути, като Биткойн и Етириъм, с минусите на реалните валути – свързването им с централни банки и други институции за контрол, което намалява свободата на клиентите, защото се опитват изкуствено да запазят стойността на валутата, връзвайки я с долара, вместо да я оставят нерегулирана, както е Биткойн, с възможност сама да се развие, ако хората решат, че искат да я използват.

За мен техният метод на представяне „мирише“ на нещо което ние няма как да знаем. Защо иначе ще я вържат със долара?




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"