Преки или косвени загуби от ограниченията, свързани с КОВИД-19 търпят 79% от фирмите, най-вече микро- и малките.
Това показва проучване на Алфа Рисърч за икономическите и социални последствия от кризата, проведено сред представители на бизнеса.
![](https://ikj.bg/wp-content/uploads/2020/05/1.jpg)
Общо 21% от стопанските субекти смятат, че кризата не им се е отразила особено, като при 3,5% от тях се наблюдава дори увеличено търсене на техните продукти или услуги, а малко под 2% са се преориентирали към други дейности.
Относително слаб може да се оцени ефектът от кризата върху други 6.9%, чийто спад е по-малък от 20%.
56.4% обаче декларират свиване, което се движи в интервала 20-50% или 50-90%. 15% обявяват 100% спад на приходите си.
![](https://ikj.bg/wp-content/uploads/2020/05/3.jpg)
Въпреки шокът от кризата и спадът в дейността и приходите, мнозинството фирми са положили сериозни усилия за адаптация, организационна промяна, или временно преструктуриране, при които да запазят служителите си и да останат в готовност за скорошен рестарт.
Проучването регистрира изключително детайлна картина как се променят начините на работа на работниците и служителите в условията на извънредното положение.
22.6% от фирмите са запазили същата организация на дейността си, както и преди кризата. Тъй като обаче това са основно средни и по-големи фирми, почти 48% от наетите са в ситуация, в която продължават да работят на пълен работен ден на място, показа паралелното проучване сред гражданите.
В една пета от компаниите (21.7%), част или всички служители са преминали на работа от вкъщи (т.нар. хоум офис), което обхваща 8% от заетите.
Служителите във фирмите, които са запазили дейността си, както и в тези, където реорганизацията към дистанционна работа е възможна, са в относително най-малък риск от загуба на работни места, показват и разчетите на мениджмънта в краткосрочен план.
Значителен дял от фирмите обаче вече са предприели едно или няколко действия, които пряко се отразяват върху доходите и перспективите за работа на заетите в тях.
18.2% са пуснали служители в платен отпуск, а 17% – в неплатен. Същевременно, 17.9% от фирмите работят със съкратено работно време.
Това, че сериозна част от икономиката в страната остана отворена и бързо бяха предприети някои антикризисни мерки, е позволило на над три четвърти от фирмите да не съкращават работници и служители до този момент.
Същевременно, макар и бавно, нараства делът на онези, които са принудени да го направят – от 17% в края на март (по данни на НСИ) до 21% във втората десетдневка на април, по данни на представителното проучване сред бизнеса на Алфа Рисърч.
Малко повече от половината от тези фирми, 12%, са съкратили част от персонала, а 9.1% – целия.
![](https://ikj.bg/wp-content/uploads/2020/05/4.jpg)
92% от собствениците и мениджмънта на фирмите подкрепят и прилагат мерките за предотвратяване на риска от зараза на работното място.
55% подкрепят изцяло и още 19.8% – частично, дадената възможност за работа от вкъщи и гъвкавото работно време.
65% (40% – изцяло, 25% – частично) намират за подходяща облекчената процедура за пускане на служители в платен отпуск със заповед на управителя.
По-поляризирано е отношението към мярката, станала известна като 60:40. Подкрепата и тук доминира – 59%, срещу 41% критични мнения, като критиките са основно за още по-висока степен на финансова ангажираност от страна на държавата.
Мярката се оценява като недостатъчна от две групи стопански субекти – тези с прекратена дейност, които нямат свеж ресурс да допълнят оставащите 40%, както и фирми със сезонна или неравномерна заетост, осигуряващи работниците си върху по-ниски заплати.
Сред направените предложения е продължаване на мярката 60:40 и в периода след извънредното положение, тъй като възстановяването няма да е толкова бързо.
Мерките на МТСП да бъдат допълнени и от икономически стимули за преодоляване на очаквания тежък период на икономическа депресия.
![](https://ikj.bg/wp-content/uploads/2020/05/5.jpg)
Макар и не така високи, както сред гражданите, оценките на бизнеса за цялостните мерки (здравни, икономически, социални) на правителството във връзка с епидемията от коронавируса, са също позитивни (62%: 34%).
По-критични от средното разбираемо са най-силно засегнатите икономически сектори – туризъм, ресторантьорство, хотелиерство, но освен тях – част от производителите на хранителни продукти, преработващи предприятия, строителството и транспортния бранш.
![](https://ikj.bg/wp-content/uploads/2020/05/6.jpg)
Интересен факт от проучването е, че огромното мнозинство от фирмите в България (87.7%) са оптимисти, че ще съумеят да излязат от кризата и да възстановят дейността си. Според 12.3% ги очаква негативен сценарий – ударът за тях е толкова силен, че фирмата им ще фалира. 69.5% се надяват да се възстановят до една година.