Извънредното положение отмени Седмицата на гората 2020. Това съобщи във Фейсбук проф. Иван Палигоров, преподавател, председател на Съюза на лесовъдите в България и бивш заместник министър на земеделието.
В историята на нашето горско стопанство събитието няма да се проведе за трети път. Отменяно е било през последните две години от Втората световна война.
Тази година Седмицата на гората по традиция беше подготвена за първата цяла седмица на април. Откриването трябваше да бъде в Кърджали – един от районите – нагледен пример за постиженията на лесовъдската колегия и на обществеността със залесяването и овладяването на ерозията и пороите.
Празникът на залесяването възниква преди 95 години, а от 1934 г. вече е Седмица на гората. Събитието винаги е заостряло вниманието на обществеността върху необходимостта и ползата от залесяването.
По традиция, честванията са свързани със залесяването – в предишните десетилетия изключително масови и с голямо участие на учениците, на цялото население, припомни проф. Палигоров.
От лесовъдите зависи да завладяват вниманието на хората и да предизвикват нужния интерес към това, което се върши в гората, за да може по-добре да се опази, съхрани и правилно да се използва този природен дар – вечен извор на веществени и духовни блага.
Тази година отчетът за свършеното за развитието на горското стопанство ще бъде публикуван на страниците на браншовия вестник.
Ще бъдат излъчени носителите на най-високия професионален приз „Лесовъд на годината“ с неговите подгласници, носители на призовете.
„Привличането на вниманието на обществото към състоянието, опазването и проблемите на горите в страната и тяхното многостранно значение за живота на хората не трябва да е концентрирано само през Седмицата на гората.
Да, ние се стремим да работим активно с всички слоеве на обществото – децата, подрастващите, учениците, но трудно тази наша високоблагородна професия получава признание за делата си от най-високите нива на държавното управление“, написа Иван Палигоров.