Въпреки че има някои ранни признаци за покачване на базовата инфлация в еврозоната, все още е твърде рано да бъдем оптимисти за тази тенденция.
Това заяви в петък Клаас Кнот, член на управителния съвет на Европейската централна банка, цитиран от Ройтерс.
„Наистина виждаме първите признаци, че инфлацитая расте много, много, много бавно, но е твърде рано да бъдем оптимисти за това“, каза Кнот по време на панелна дискусия относно показателя от близо 2%.
ЕЦБ би могла да отведе депозитната лихва още повече до отрицателна територия, но всеки нов спад ще има по-малко въздействие върху икономиката и също така ще има сериозни странични ефекти, заяви Кнот в интервю за CNBC по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
ЕЦБ не промени политиката си в четвъртък и повтори обещанието си да запази лихвите на рекордно ниски нива или дори да ги понижи, както и да продължи да купува облигации в размер на 20 милиарда евро на месец, докато инфлацията в еврозоната започне да се връща към еталонния показател.
Глобалната търговска несигурност започна да отслабва в последно време, заяви президентът на ЕЦБ Кристин Лагард след края на първото за годината заседание, визирайки подписаната неотдавна „първа фаза“ от търговско споразумение между САЩ и Китай.
Г-жа Лагард каза, че постъпващите икономически данни сочат стабилизиране на растежа в еврозоната, но отбеляза, че промишленото производството продължава да ограничава растежа.
Президентът на ЕЦБ потвърди, че банката ще продължи с приспособяващата стимулираща парична политика, докато инфлацията не достигне целевия си процент от близо, но под 2 на сто.