Продължава проучването дали китайските, тайванските и индонезийските производители на стомана я продават в Европейския съюз под себестойността ѝ – практика, известна като дъмпинг.
Това става, след като ЕС нареди на митническите си служители да регистрират вноса на студеновалцувани плоски продукти от неръждаеми стомани от Китай, Тайван и Индонезия, разширявайки заплахата за мита върху тях, съобщава BloombergTV Bulgaria.
Предвижда се и паралелна проверка на ЕС за предполагаеми субсидии към производителите в Китай и Индонезия, нарушаващи правилата на търговията.
Регистрацията позволява на ЕС да наложи възможни мита за минали трансакции. Налозите срещу вноса под себестойността са известни като антидъмпингови мита, а митата върху вноса в отговор на субсидиите са изравнителни.
Пратките от Китай, Тайван и Индонезия ще „подлежат на регистрация с цел да се гарантира, че ако разследването доведе до констатации, водещи до налагане на антидъмпингови или изравнителни мита, които могат, ако са изпълнени всички необходими условия, да бъдат наложени със задна дата върху регистрирания внос“, заяви в петък Европейската комисия. Регистрацията ще започне от събота.
Горещовалцуваните листове и серпентини от неръждаема стомана се използват за производство на други видове стомана и тръби. Вносът в ЕС от света е на стойност около 900 млн. евро (994 млн. долара) през 2018 г. според данни на европейската индустриална група Eurofer, която подаде жалби миналата година, довели до разследвания на Комисията за дъмпингови практики и субсидии срещу Китай, Тайван и Индонезия.
Комисията трябва да реши до 12 април дали да въведе временни антидъмпингови мита върху вноса на тази стомана от трите страни и до 12 октомври дали да наложи „окончателни“ 5-годишни мита.
В случай на субсидии в Китай и Индонезия Комисията трябва да реши до 10 юли дали да въведе временни мита и до средата на ноември за окончателните.