Иновационен изследователски подход е на път да изстреля в нови висини производствения процес в българските предприятия през 1966 година. В-к „Икономически живот“ публикува статия, в която описва подробно новия метод, включително с таблици и статистика.
Изучаването на производствените процеси и влияещите им фактори обективно и най-точно може да стане с помощта на киноснимката, съобщава още в началото си статията. И обяснява същността на метода – „киноснимачна камера зафиксирва на кинолента определени производствени процеси и операции и след това с помощта на кинопрожекционен апарат се прави пълен анализ на снетия процес“.
Първите изследвания са извършени в два типични дърводобивни обекта – въжената линия „Сава Младенов“ в местността Вежница на горското стопанство Тетевен и в отдел 122-б на обект „Драгостин“ при Етрополското горско стопанство.
Три са етапите на извършеното изследване – подготовка, снимане, разшифроване и анализ на филмите. Заключенията са оформени чрез таблица, която показва продължителността на някои основни манипулации за извоз на дърва:
Друго, установено чрез киноснимката, е оперативното време и производителността на труда за 1 куб.м. дървесина.
Заключението от опитите на този метод е, че той има големи предимства и неговото приложение е наложително.