fbpx

На първия ред за „шоуто“ на Юпитер и Сатурн

Любителите на астрономията могат да се приготвят за приятна награда в края на годината. Това, което е станало популярно като „Коледна звезда“, е особена планетарна връзка, лесно видима на вечерното небе през следващите две седмици, когато ярките планети Юпитер и Сатурн се подреждат в една линия, кулминирайки тази нощ на 21 декември.

През 1610 г. италианският астроном Галилео Галилей насочил телескопа си към нощното небе, откривайки четирите луни на Юпитер – Йо, Европа, Ганимед и Калисто. През същата година Галилей открива и странен овал около Сатурн, който по-късно наблюденията определят като неговите пръстени. Тези открития променили начина, по който хората разбират далечните краища на нашата Слънчева система.

Тринадесет години по-късно, през 1623 г., двете гигантски планети на Слънчевата система, Юпитер и Сатурн, „пътували“ заедно по небето. Юпитер настигнал Сатурн и го подминал в астрономическо събитие, известно като „Голяма конюнкция“.

„Можете да си представите Слънчевата система като писта, на като всяка от планетите е като бегач в собствената си лента“, казва Хенри Тръп, астроном от Планетарния отдел в централата на НАСА във Вашингтон . „От нашата гледна точка ще можем да видим Юпитер във вътрешната лента, приближаващ се до Сатурн през целия месец и най-накрая ще го изпревари на 21 декември“, уточнява ученият.

Изглежда, че планетите редовно преминават една друга в Слънчевата система, като позициите на Юпитер и Сатурн се изравняват в небето веднъж на приблизително всеки 20 години.

Какво прави тазгодишния спектакъл толкова рядък, тогава? Изминаха близо 400 години, откакто планетите са преминали толкова близо една до друга в небето и близо 800 години от изравняването на Сатурн и Юпитер, както ще стане и през 2020 г., позволявайки на почти всички по света да станат свидетели на това „велико съчетание.“

Най-близкото „подравняване“ ще се появи само на една десета от градуса и ще продължи няколко дни. На 21-ви те ще се появят толкова близо, че с кутрето на ръката си лесно ще покрием и двете планети в небето. Планетите ще бъдат видими с невъоръжено око, гледайки на югозапад точно след залез слънце.

От нашата гледна точка огромните газови гиганти ще изглеждат много близо един до друг, но всъщност ще останат на разстояние стотици милиони километра в космоса. И докато подреждането се случва в същия ден като зимното слънцестоене, времето е просто съвпадение, основано на орбитите на планетите и наклона на Земята.

„Съвпадения като това могат да се случат във всеки ден от годината, в зависимост от това къде се намират планетите в орбитите си“, казва Троп. „Датата на съвпадението се определя от позициите на Юпитер, Сатурн и Земята в техните орбити около Слънцето, докато датата на слънцестоенето се определя от наклона на земната ос. Слънцестоенето е най-дългата нощ в годината, така че това рядко съвпадение ще даде на хората голям шанс да излязат навън и да наблюдават.“

За тези, които биха искали да видят това явление сами, ето какво могат да направят:

Намерете място с безпрепятствена гледка към небето – поле или парк. За жителите на София предлагам южната страна на Витоша, например където се намира кулата на Копитото. Юпитер и Сатурн са ярки, така че могат да се видят дори от повечето градове, но мъглата в София се оказва очевидно препятствие.

Един час след залез погледнете към югозападното небе. Юпитер ще изглежда като ярка звезда и ще бъде лесно видим. Сатурн ще бъде малко по-слаб и ще се появи малко над и вляво от Юпитер до 21 декември, когато Юпитер ще го изпревари и те ще обърнат позициите в небето.

Планетите могат да се видят с невъоръжено око, но ако имате бинокъл или малък телескоп, може да успеете да видите четирите големи луни на Юпитер, които обикалят около гигантската планета.

Приятно гледане!




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"