Безработицата в Съединените щати през май вероятно е достигнала нов връх в следвоенната история, приближавайки се до 20%, смятат анализатори, анкетирани от Ройтерс.
Очакваният месечен доклад на Министерството на труда може да засили най-мрачните прогнози на икономистите, че ще са необходими години, за да се възстанови страната от настоящата криза.
„Добрата новина е, че е много вероятно да сме достигнали дъното“, каза Сън Уон Сонг, професор по финанси и икономика в Университета Loyola Marymount.
Но възстановяването ще бъде болезнено бавно. Ще минат години, може би и десетилетие, за да се върнем там, където бяхме в края на миналата година, смята професорът.
Степента на безработица в САЩ през май се повиши до 19,8% от 14,7% през април, достигайки връх в цялата история на изчисляването на показателя, тоест от 1948 г.
В същото време работните места в американската икономика миналия месец намаляха с 8 милиона след срив от 20,5 милиона през април.
Общата загуба на работни места от март може да възлезе на 29,4 милиона – това е повече от три пъти повече, отколкото по време на кризата 2007–2009 г. Тогава бяха необходими шест години, за да се възстановят загубените работни места.
В същото време отделът за статистика на Министерството на труда, който съставя доклада за безработицата, предупреди, че реалният априлски процент на безработица може да е по-висок, тъй като мнозина неправилно са въвели своите данни.
Коригирана към този фактор, реалната безработица през април ще бъде по-близо до 19%.
Някои икономисти смятат, че ръководството може да елиминира този проблем през май и тогава безработицата може да достигне 27%.
По време на Голямата депресия през 30-те години около 25% от икономически активното население остава без работа.