fbpx

Десет неща, които прави ЕС, за да изправи Европа на крака

Европейският парламент публикува стъпките, които ЕС е предприел, за да помогне за съвземането на Европа от тежкия икономически шок, причинен от пандемията от коронавируса.

1. Осигуряване на голям пакет за стимулиране на икономиката

Европейската комисия предложи план за възстановяване от 750 млрд. евро в допълнение към бюджета на ЕС за 2021-2027 г.

Идеята е Комисията да използва високия си кредитен рейтинг и да заеме средства на финансовите пазари при ниски лихви. Парламентът подкрепи плана за възстановяване. Депутатите настояват „зелената“ трансформация да бъде в основата на усилията за излизане от кризата и не искат цялата тежест по погасяването на заемите да бъде стоварвана върху бъдещите поколения.

Лидерите на страните в ЕС постигнаха споразумение за бюджета и плана за възстановяване в средата на юли. Депутатите приветстваха споразумението за пакета от мерки за възстановяване, но изразиха съжаление за намаляването на безвъзмездните средства.

Парламентът заяви, че договореностите на държавните ръководители относно дългосрочния бюджет поставят под заплаха ключови инициативи като Зеления пакт и стратегията за дигитализация и заявиха, че са готови да не дадат съгласието си, ако споразумението не бъде подобрено.

2. Подкрепа за системите на здравеопазване

ЕС стартира програмата EU4Health, чиито задачи са да помогне на системите на здравеопазване в държавите членки и да стимулира иновациите и инвестициите в сектора. Създаването на самостоятелна европейска програма за здравеопазване беше искане на Европейския парламент.

3. Защита на малкия бизнес

Малките и средните предприятия представляват 99% от всички фирми в ЕС, което прави тяхното оцеляване ключово за възстановяването. Още в началото на пандемията в Европа ЕС разблокира 1 млрд. евро от Европейския фонд за стратегически инвестиции, за да се насърчат банките да предоставят ликвидни средства на над 100 000 малки и средни фирми.

4. Намаляване на риска от безработица

Инициатива на ЕС за ограничаване на рисковете от безработица ще предостави до 100 млрд. евро на държавите членки под формата на изгодни заеми, за да бъдат организирани схеми за подкрепа на заетостта и задържане на заетите на работа.

5. Подкрепа за туристическата индустрия

Туризмът е силно засегнат от пандемията. Бяха приети мерки за облекчаване на авиокомпаниите, железопътните, сухопътните и морските превозвачи. За да помогне на хората да се ориентират за изискванията на различните страни към пътуващите, ЕС стартира уебсайта Re-open EU, който предоставя актуална информация.

6. Облекчаване на банките за осигуряване на подкрепа на бизнеса и домакинствата

Европейският парламент прие временно облекчаване на някои изисквания към банките, за да ги насърчи да продължат да предоставят кредити на предприятия и домакинства по време на кризата.

Промените засягат изискванията за капиталова адекватност и ще позволят на служителите с постоянни договори и на пенсионерите да получават кредити при по-изгодни условия, ще облекчат кредитирането на малкия бизнес и ще подкрепят инвестициите в инфраструктура.

7. Подкрепа за селското стопанство и за риболова

За да се избегнат смущения в доставките на храни, депутатите приеха извънредни мерки за подпомагане на земеделските стопани и рибарите, засегнати от кризата. Рибните стопанства, които е трябвало да спрат дейността си, и малките предприятия в хранителния сектор ще могат да разчитат на подкрепа. Помощ получиха и производителите на вино, плодове и зеленчуци.

8. Насочване на средства от структурните фондове

Още в първите седмици на кризата ЕС стартира инициатива за инвестиции в отговор на коронавируса. Тя осигури 37 млрд. евро от европейските структурни фондове за незабавна подкрепа на страните в ЕС, които се нуждаеха от средства за мерки на местно и регионално ниво.

9. Облекчаване на правилата за държавна помощ

Националните власти получиха възможност да предоставят заеми при изгодни условия или да отпускат до 800 000 евро безвъзмездно на фирми, за да могат те да посрещат спешните си нужди от ликвидност.

10. Защита на отслабени компании от чуждестранни конкуренти

Европейският парламент настоява да се гарантират честни условия на конкуренция. Освен това ЕС публикува насоки към държавите членки, които препоръчват внимателно проучване на инвестициите от страни извън ЕС, за да бъдат избегнати рискове за сигурността.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"