Европейската комисия иска предварително доказателства, че договорените реформи ще бъдат изпълнени, за да предостави финансиране. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на парламентарния контрол.
Инструментът за възстановяване и устойчивост, на който можем да разчитаме, е на стойност малко повече от 6,2 млрд. евро, съобщи Дончев, цитиран от БТА.
Напредъкът по този инструмент ще стане по план, който трябва да бъде представен на ЕК най-късно до 30 април 2021 г. В момента страната ни вече има разработена концептуална рамка. Всички министерства изготвят пакет от проекти. Достъпът до финансиране е условен и той зависи от качеството на направените предложения от самата държава членка.
Към момента рамката от проектни предложения се свива, защото достъпът до финансиране е за около 12 млрд. лева, а 60-те проекта, които са събрани, са на обща стойност над 20 млрд. лева.
Затова трябва да бъдат избрани най-качествените от тях. През октомври се очаква да започне обсъждането на проектите. Тези пари трябва да се инвестират за възстановяване, развитие и реформи.
Общата сума, която ще е на разположение на България, е близо 30 млрд. лева. Към тази сума обаче близо 9 млрд. евро са традиционните средства по кохезионната политика.
Една голяма част е ресурс по линия на Общата селскостопанска политика – директно плащане и инвестиционни мерки, уточни Дончев.