Проектът на наредба не отговаря на обществените очаквания за по-ясна и справедлива методика за разпределение на топлинната енергия в сгради – етажна собственост.
Това е позицията на омбудсмана Диана Ковачева, изпратена до министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
Проектонаредбата за топлоснабдяването е предложен от ресорното министерство на 13 януари т.г. за обществено обсъждане.
Нормативният акт не съдържа нови предложения за това как се формира дяловото разпределение на топлинна енергия в сгради-етажна собственост.
По тази причина новата „стара“ наредба не дава на гражданите дълго търсената и очаквана справедливост, а именно фактуриране на консумираното количество топлинна енергия въз основа на действителното потребление най-малко веднъж годишно – принцип, залегнал в Закона за енергетиката.
Омбудсманът смята и че не е намерен и балансът между икономическите интереси на участващите в процеса страни и гарантиране на правото на потребителите да заплащат реално ползвана услуга.
В становището националният обществен защитник припомня аргументите на Върховния административен съд, който на първа инстанция отмени разпоредби в действащата наредба за топлоснабдяването.
Аргументите на съда, свързани с нарушения на административните правила при изработване на нормативни документи и при определяне на формулата за сградна инсталация, „важат с пълна сила и за новата наредба“, категорична е Диана Ковачева.
В мотивите към проекта липсва описание на очакваните финансови резултати, както и анализ за съответствие с правото на ЕС (Директивата за енергийна ефективност). Освен това, във формулата за сградна инсталация не са отчетени всички параметри, относими към количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация.
Представената нова – „стара“ наредба не решава проблемите на хората и не представя нова концепция за по-справедливо заплащане на услугата „топло“, смята омбудсманът.