fbpx

150 млн. лева е незаконният добив на дървесина в България

Незаконният добив на дървесина в България генерира скрити приходи от около 150 млн. лв. в сивия сектор, показва проучване на WWF.

Броят на съдебните дела остава незначителен, а за периода между март 2015 г. и февруари 2017 г. за вноса на дървен материал са отчетени нулеви санкции.

Според анализа на WWF, годишният обем на нелегалната сеч достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м или между 1/4 и 1/3 от общия добив.

Основните незаконни дейности са свързани с отсичане на дървета без марка, извършване на сечи без разрешително, транспортиране на дървесина без документ, както и манипулиране на количеството на добития материал.

Съществуващото законодателство на ЕС не дава гаранция, че дървесината, използвана в закупените от тях продукти, не е добита и внесена незаконно.

Това сочи нов доклад на природозащитната организация WWF, който показа сериозни пропуски в прилагането на Регламент № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета (EUTR) във всичките 16 държави-членки, участващи в проверката.

Изводът е, че без силна политическа воля от страна на националните правителства, Регламентът все още не оказва трайно въздействие върху търговията с дървен материал, с доказано законен произход.

 Незаконната сеч е световен проблем, който води след себе си сериозни екологични, социални и икономически въздействия. Тя унищожава горите по света, а негативният ефект от нея изостря климатичната криза и води до загуба на биоразнообразие.

По данни на Интерпол, престъпленията в горите носят и финансови загуби на стойност между 51 и 152 млн. долара в глобален мащаб всяка година.

 В същото време Европейският съюз е един от най-големите потребители на дървесина в света. Всяка година ЕС внася 150 млн. тона горски продукти.  

С приемането на EUTR през 2013 г. държавите-членки признаха своята отговорност за правилното му прилагане. За съжаление, това на практика не се случва и докладът на WWF обръща внимание към  сериозните пропуски на национално ниво.

„Шест години след влизането в сила на Регламента  липсата на реални действия от страна на държавите-членки го обезсмислят“, коментира Анке Шулмайстер-Олденхоув от отдел „Гори“ към WWF, Европейски политики.

„Без сериозни наказателни санкции, щателни проверки и адекватни ресурси за тяхното изпълнение, Регламентът остава „без зъби“. В същото време проблемът с незаконната сеч става все по-голям. Гарантирането на адекватно прилагане на законите за околната среда ще бъде първото изпитание пред амбицията на Европейския Зелен пакт.“

 Според доклада на WWF само половината от проверените 16 държави са включили наказателни санкции в националното си законодателство.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"