fbpx

Нова икономика ще спаси въглищните региони, смятат експерти

През последните две години и половина природозащитната организация WWF анализира четири въглищни региона – в България, Гърция, Полша и Германия.

Докладът ще бъде представен днес в Брюксел. Там ще бъде показан и късометражен филм, разказващ историите на изследваните региони.

Обхванати са Рур в Германия, Западна Македония в Гърция, Горна Силезия в Полша и Югозападния регион (Бобов дол и Перник) в България.

Всички те се намират в различни етапи на прехода – постепеното прекратяване на въгледобива в Рур се планира от десетилетия, докато в Югозападна България държавна стратегия не е разработена, в резултат на което регионът се обезлюдява, а икономиката му постепенно запада.

Според експертите на WWF, с адекватни регионални политики би могло да се гарантира успешен и устойчив преход към нетни въглеродни емисии във всички въглищни региони на Европа.

Производството на въглища в Югозападния регион започва да намалява през 80-те години на XX в. поради изчерпването на ресурсите.

Подземните мини за кафяви въглища са закрити в края на 2018 г., а броят на заетите в сектора постоянно намалява. Въпреки това сериозни инвестиции за диверсификация на местната икономика липсват и отрасълът не е модернизиран от десетилетия.

Преквалифицирането на работната сила е основният инструмент в борбата с ниските доходи и безработицата, а навлизането на нови нисковъглеродни икономически дейности е единствената реалната алтернатива за декарбонизация на региона.

„Ако не искаме намаляването на въгледобива и производството на енергия от въглища да повлече държавата ни към дългова криза като в Гърция и това да доведе до рязко увеличаване на цените на електрическата енергия за всички потребители, то институциите трябва ясно да признаят, че въглищата вече нямат бъдеще. Освен това трябва да инициират целенасочена икономическа програма в Старозагорския въгледобивен регион преди затварянето на местните мощности. Нека не позволяваме и там да се случи това, което допуснахме в Перник и Бобов дол“, заяви Георги Стефанов, ръководител практика „Климат и Енергия“ към WWF България.

Екип експерти от четирите държави изготви препоръки към политиките на европейско, национално и регионално ниво за процеса по прекратяване на изгарянето на въглища и преминаване към нулеви въглеродни емисии в тези региони.

За успеха на този процес е важно да има  определен краен срок за прекратяване на въгледобива, яснота за размера на необходимата финансова подкрепа и най-вече стартиране на алтернативни икономически дейности преди физическото затваряне на мощности и сектори.

Анализът на WWF излиза в момент, в който Европейският съюз се подготвя да обсъди предложения от ЕК „Механизъм за справедлив преход“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"