Първата партида вино под собствена марка на Айфеловата кула, наречена Le Chai de la Tour Eiffel, бе тържествено бутилирано в четвъртък в присъствието на журналисти. Събитието се проведе на първото ниво на кулата.
„Надявам се, че един ден чаша вино, приготвена в Айфеловата кула, ще донесе щастие на хората“, каза Патрик Бранко Риво, главен изпълнителен директор на компанията-оператор на Айфеловата кула (SETE).
„Ние се ангажираме да развиваме уменията на местните майстори, да популяризираме местни продукти, по-специално винарната Parisienne, чиито лозя се намират в столичния регион Ил дьо Франс „.
Риво, в разговор с кореспондент на ТАСС, признава, че все още не може да прогнозира дали има увеличаване или намаляване на туристическия поток тази година на фона на постоянно променящата се ситуация с епидемията от коронавирус.
Той обаче изрази надежда за бързото разпространение на ваксините и постепеното отваряне на границите между държавите.
„Когато пристигнах в Париж от Бордо през 2015 г., бях убеден, че можем да създадем модерна винена столица тук“, каза съоснователят на Паризиен (La Winerie Parisienne) Адриен Пелисие.
„Сега имаме лозя в Ил дьо Франс, Буш дю Roi („Bouche du Roi“), където се произвежда биологичният продукт, на около 30 км от Айфеловата кула.
Със създаването на Le Chai de la Tour Eiffel, можем да говорим за местно вино, което се произвежда в Париж.
Първата партида е направена от сорта Мерло. Виното има рубиненочервен цвят и съчетава свежи плодови нотки и аромати на череши и подправки.
През октомври 2019 г. в кулата беше създадено истинска изба. Беше доставено и инсталирано цялото необходимо оборудване.
Пресоването, стареенето, бутилирането се извършват на първото ниво, така че посетителите да могат да видят производствения процес.
Подаръчни комплекти с бутилка вино от новата марка ще се продават само чрез уебсайта Bouche du Roi, а от октомври те ще се предлагат и в бутици в Париж.
Цената им ще бъде 80 евро, а освен бутилка с напитка, купувачите ще бъдат поканени на лозето, където се отглежда гроздето за производството.