Членовете на екипажа на Международната космическа станция се завръщат на Земята по средата и в разгара на пандемията на коронавирус.
Американският космически екипаж безопасно кацна в петък в степите на Казахстан, посрещнат с допълнителни предпазни мерки на фона на пандемията на коронавирус.
След задържане на Международната космическа станция, астронавтите на НАСА Джесика Мейр и Андрю Морган и руснакът Олег Скрипочка се приземиха по график в 11:16 ч. в петък. Тяхната капсула „Съюз“ кацна на около 150 километра (93 мили) югоизточно от Джезказган в централен Казахстан.
Руските представители заявиха, че са предприели строги мерки за защита на екипажа на фона на пандемията. Екипът за възстановяване и медицинският персонал, назначен да помогне на астронавтите да изляза от капсулата, а след това и за следобедни проверки, бяха под внимателно медицинско наблюдение от близо месец, включително тестове за COVID-19.
След бърза проверка екипажът ще отлети с хеликоптери към Байконур, откъдето Скрипочка ще бъде отведен в Москва, заяви Вячеслав Рогожников, руски медицински служител, който наблюдаваше завръщането.
Морган и Мейр ще трябва да бъдат закарани от Байконур до Кизил-Орда, на 300 километра, за да се качат на полет до САЩ – дълго пътуване, необходимо поради карантинните мерки на Казахстан.
В четвъртък руският правителствен щаб на коронавируса съобщи за първото заразяване в Star City, което служи като основен център за подготовка преди даден полет на американски, руски и други международни членове на екипажа на Международната космическа станция. Звездният град разполага и с жилищни помещения за космонавти и помощен персонал.
Директорът на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин информира в сряда, че руската космическа корпорация има 30 случая на коронавирус.
Днешният екипаж се завърна на Земята точно 50 години, след като астронавтите от „Аполо 13“ успяха да се приводнят в Тихия океан, след като експлозия на резервоар с кислород прекъсна мисията им за кацане на луната.
Морган приключи 272-дневна мисия при първия си полет в космоса. Той проведе седем космически разходки, четири от които трябваше да подобрят и удължат живота на станционния магнитен спектрометър на станцията, който търси доказателства за тъмна материя във Вселената.
Меир и Скрипочка прекараха 205 дни в космоса, като американката направи първите три космически разходки, извършени от жена заедно с колежката си Кристина Кох, която се завърна от космоса през февруари.
Коментирайки от орбита минути преди завръщането на Земята, екипажът заяви, че връщането в света, драстично променен от пандемията, ще бъде предизвикателство. Морган каза, цитиран от Time.com, че екипажът се е опитвал да се информира за новините, свързани с коронавируса, но добави, че е трудно да разберат какво всъщност се случва.
„За нас е доста сюрреалистично да виждаме цялата тази ситуация да се развива на планетата отдолу“, посочи Мейр. „Можем да ви кажем, че Земята все още изглежда също толкова зашеметяващо, както винаги оттук, така че е трудно да повярвате за всички настъпили промени.“
Нов екипаж, в състав Крис Касиди и руснаците Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, са на станцията от 9 април. Те заявиха преди излитане, че са били под строга карантина един месец и се чувстват добре.