Държавата не подкрепя идеята да поеме изплащането на първите три дни от болничните, защото това би струвало на НОИ 200 милиона лева за година.
„Изборът е дали искаме да инвестираме тези милиона в конкретни политики, или да ги инвестираме в болнични“, заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Тя участва в поредната лекция от цикъла MASTЕRCLASS WORK 4.0 пред учащите във Военна академия „Г. С. Раковски“, организирана от КНСБ.
Следващата седмица предстои заседание на НСТС по темата за болничните и ограничаването на злоупотребите с тях.
„Ако ние се борим с това, че има фалшиви болнични, че хората взимат болнични без да имат нужда от тях, че лекарите ги изписват без нужда, или пък работодателите по някакъв начин злоупотребяват с тях, не виждам как мярката с прехвърлянето на плащането към държавата ще реши проблемите със злоупотребите“, допълни още Сачева.
Според нея е необходимо да има по-добра информационна свързаност между здравната система и работодателите. Така във фирмите ще идва по-бързо информация, когато техен служител е в болнични.
Трябва основно да се работи върху контрола и превенцията, така че повечето мерки, които се очаква да бъдат обсъдени и одобрени от НСТС , са свързани с повишаване на контрола и взаимодействието между МЗ, НОИ и службите по трудова медицина, допълни Сачева, цитирана от БТА.
Не бива да има фиксация по темата за болничните. В проектоспоразумението между синдикати и работодатели има 40 мерки, предложени на държавата, като темата за болничните е само една от тях, допълни лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
Сред сериозните въпроси са минималната заплата, договарянето на извънредния труд, сумираното изчисляване на работното време, нощният труд.