fbpx

България предлага „механизъм COVID-19“ в подкрепа на фермерите

България предлага Европейската комисия да разреши на държавите-членки доброволно да прилагат извънредна мярка COVID-19, за да подкрепи уязвимите фермери и преработватели.

Това се посочва в официално писмо, изпратено до ЕК. Българският министър на земеделието Десислава Танева е запознала колегите си с предложенията на страната ни.

Те предвиждат механизмът COVID-19 да функционира на национално ниво, като всяка държава-членка да може да използва недоговорираните средства по програмите си за стабилизиране на секторите „Селско стопанство“ и „Хранително-вкусова промишленост“.

Ще бъдат използвани недоговорирани средства от програмите за развитие на селските райони, за рибарство и за  лозаро-винарския сектор.

Средствата ще се използват за превенция от пандемията за осигуряване на дезинфектанти, маски, защитни облекла, разходи за дигитализация за осъществяване на дистанционна работа.

Второто направление предвижда компенсация при съхранение на продукцията, при намаление на цените на произведени стоки, за ограничения при реализацията на продукцията и на пазара, както и за спиране на дейност.

Страната ни предлага още да има и компенсаторна мярка за земеделски стопани, преработватели или оператори за осъществяване на логистика.

Целта е бързо реализиране на произведени плодове, зеленчуци, земеделски стоки, рибни продукти и храни. 

По този начин ще се подкрепят малките производители като тяхната продукция ще бъде изкупена и реализирана на пазара. Друго предложение включва инвестиционна мярка в няколко направления – инвестиции в техника за преработка, складиране, консервиране на бързо развалящи се продукти и активи за съхранение на продукция.

Освен механизма COVID-19, страната ни предлага да се разработи и спешна мярка за справяне с кризисната ситуация, чрез предоставяне на целева финансова помощ от бюджета на Общата организация на пазарите.

За всяка страна може да бъдат определени финансови пакети на база на продукцията в засегнатите сектори в растениевъдството (плодове и зеленчуци) и на база популацията на животните от най-засегнатите сектори.

По този начин всяка страна-членка на ЕК да получи еднократна помощ под формата на безвъзмездни средства, за да подпомогне производителите си в най-засегнатите сектори.

България счита, че предложените от ЕК мерки, свързани с Временна рамка за държавна помощ и изменението на таваните за общата национална помощ, са неприложими за страната ни заради недостига на национални средства.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"