В периода януари-октомври изкупените количества краве мляко в ЕС нарастват само с 0,4% (558 хил. т) спрямо същия период на 2018 г. Търсенето и потреблението на млечни продукти отчита трета поредна година на силен ръст, което обяснява продължаващите добри цени за производителите. Това показва анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) към Института по аграрна икономика.
Спот цената на свободния пазар на мляко Lodi отчита понижение до 0,42 евро/литър към края на декември, но 2019 г. се отличава като рекордно висока в цялата история на борсата.
Износът на млечни продукти от ЕС отбелязва повишение поради добрата ценова конюнктура в сравнение с другите основни региони. Най-значим ръст за първите девет месеца има при сухото обезмаслено мляко (28%) и маслото (27%).
Китайското търсене е основно насочено към внос на обезмаслени и пълномаслени сухи млека, с ръст от 23% и 27% на годишна база.
За периода януари-септември добивът на мляко в основни страни производителки намалява Нова Зеландия (-1%), Австралия (-8%), Уругвай (-6%), Аржентина (-3%). В САЩ отбелязва увеличение с 0,3 %.
Причините за спада в Океания са свързани със сушата и намалението на млечните стада, а в Южна Америка – с климатичното явление Ел Ниньо, предизвикващо порои и наводнения. Обострящото се лошо време в Океания ще поддържа цените на млечните продукти високи поне до средата на 2020 година.
През 2020 г. се очаква увеличение на производството на мляко в ЕС с 1,5 млн. т (+1%), в САЩ с 1,5 млн. т (+1%), Нова Зеландия ще остане на настоящето ниво, намаление на производството в Австралия с 0,2 млн. т. (-1%) и увеличение в Аржентина 0,3 млн. т (+2.5%).
Умереното увеличение на производството от малко над 3 милиона тона ще се балансира от засилено търсене на световния пазар.