Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) е изпратил писмо до Европейската комисия, в което се дава положителна оценка за изпълнението на ангажиментите на България по отношение на небанковия финансов сектор.
Становището на EIOPA на практика премахва пред страната ни едно от препятствията по пътя на България за влизане във валутния механизъм ERM II (известно като чакалнята на Еврозоната), пише Капитал, който разполага с въпросното писмо.
В него все пак се отбелязва, че остават „притеснения за степента на устойчивост на българския застрахователен сектор“, съобщава изданието.
Остава да се реши по-големият проблем пред кандидатурата ни – одобрението от Европейската централна банка, която трябва да оцени изпълнението на последващите мерки след нейната цялостна оценка на банковия сектор. Припомня се, че при нея беше открит капиталов недостиг при две от шестте избрани за проверка банки – Първа инвестиционна банка и Инвестбанк.
В същото време положителното становище на EIOPA идва заедно с предупреждението за констатирани слабости и области с конкретни рискове в небанковия сектор, сред които адекватността на техническите резерви при задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, оценяването на активите, които не се търгуват на борси, ефективността на системите на управление и оценката на риска на инвестициите.
Организацията явно ще използва ролята си в процеса по присъединяване на България към ЕRM II, за да работи по ускоряване преодоляването на тези проблеми. В този контекст, в становището си EIOPA изразява очакванията си да се осигурят подходящи решения, като става ясно, че българската Комисия за финансов надзор (КФН) е поела ангажименти да приложи допълнителни мерки, които да бъдат проследени от Брюксел.
По този начин европейският регулатор препоръчва задачите пред КФН да бъдат включени в списъка с допълнителни ангажименти, които България ще поеме при влизането си в ERM II. От институцията очакват нейната роля да извършва мониторинг за навременното изпълнение на набелязаните мерки да бъде формално записана.
Към писмото е прикачена и таблица с конкретните реформи и коментар за това как и доколко са изпълнени. Има и бележки в кои области EIOPA би желала да продължава да осъществява мониторинг. Такива са попълването на кадровите дупки в КФН и обезпечеността с ресурси, осъществяването на риск-базирания надзор, както и подобряване и калибриране на моделите му с натрупването на опит.
От писмото става ясно, че през август 2019 г. КФН и EIOPA са се споразумели за план за надзорни действия с детайлни мерки по отношение на индивидуални застрахователи. Това е заради неотстранениот регулатора ни, слабости, установени преди две години.
Те не са посочени поименно, но се казва, че са няколко и че планът е насочен към необходимостта да се докаже устойчивостта на застрахователния пазар. Сред проблемните области личат основно отдавна идентифицирани теми като адекватността на техническите резерви, особено по „Гражданска отговорност“, и оценките на презастрахователните договори.
Остава да се изчака и положителна оценка от ЕЦБ, която ще премахне препятствията за влизането ни в „чакалнята“ на Еврозоната.
Формално страната трябва да получи подкрепа от всички страни, които вече са в ERM II (тези от еврозоната плюс Дания). Още в началото на кандидатстването си обаче България получи политическа подкрепа, при условие че изпълни набелязаните ангажименти, припомня Капитал.