fbpx

Според скорошно проучване, проведено от Института за корпоративно управление, участието на служителите в управлението на компанията може да бъде стабилизиращ фактор във времена на криза.

„Хората са наясно с предимствата на съвместното управление за подобряване на безопасността на работното място“, казва Себастиан Кампаня – политически съветник по въпроса – „Това, също така, може да бъде икономически положително.“

Компаниите в Европа бяха изправени пред големи стратегически промени в резултат на дигитализацията, екологизирането на икономиката и търговското напрежение на световния пазар. Пандемията COVID-19 добави допълнителна степен сложност и доведе до една от най-голeмите рецесии в модерната история.

Бизнесът трябва бързо да се адаптира към сложния социален и икономически контекст в бързо променяща се среда. Доброто управление е от ключово значение за това и според проучване, проведено в Германия, предишният икономически спад през 2008 г. показа, че участието на служителите в процеса на вземане на стратегически решения може да доведе до позитивен ефект.

Себастиан Кампаня е икономист, изследовател и политически съветник с дългогодишен опит по въпроса. По думите му, във времена на икономически затруднения най-честият отговор е намаляване на разходите.

По време на кризата през 2008 г. компаниите уволниха по-малко хора и вместо това се съсредоточиха върху намаляването на разходите, като избраха да инвестират повече в научни изследвания и иновации, което от своя страна доведе до по-бързото икономическо възстановяване.

„Изводът е, че по време на криза, управлението се оказва важен фактор за развитието на компаниите“, обяснява Кампания. „Важното за нас е, че споделеното управление не само служи като начин за защита правата на работниците, но може да бъде и положителен икономически елемент“, добавя той.

Кампаня твърди, че тези, които познават най-добре компанията – и следователно нейните нужди – са работниците, а не ръководителите. Техните знания и опит могат да добавят стойност към процеса на вземане на решения, особено в условията на криза.

Нивото на участие на служителите в управлението варира в различните държави от ЕС. Докато в някои страни-членки социалният диалог и колективното договаряне са стълбове на системата, в други участието на работниците е много ограничено.

В Германия, държава с дългогодишни традиции,работниците, служителите и синдикатите са представители в изпълнителния съвет в компании с над 2000 служители. Това означава, че „в Германия работниците могат да участват в големите стратегически финансови решения на компанията“, обясни Кампаня. „Това надхвърля простото предоставяне на информация и професионалните консултации.“

Икономистът обаче признава, че това би бил идеалният случай и че функционирането на системата се различава значително в отделните компании.

„Освен кризата, породена от коронавируса, ни предстоят огромни предизвикателства като дигитализация, затопляне на климата… Убеден съм, че ако искаме проспериращо бъдеще, се нуждаем от съвместно управление“, заключава Кампаня.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"