Най-предпочитаните обучения у нас в последно време са за компютърни графици и графични дизайнери, организатори на интернет приложения, помощник-възпитатели и заварчици.
Само тази година над 2000 българи са получили правоспособност за заварчици и програмисти. Това показват данните на Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО), представени по време на виртуална пресконференция за популяризирането на проекта „Качество и ефективност“.
Повече от 90 000 българи са преминали през курсове за квалификация и преквалификация през миналата година, а всеки четвърти от тях е получил свидетелство за нова професия.
България е на предпоследно място по участие на гражданите в дейностите за учене през целия живот, които включват и професионалното обучение. Средният процент по този показател на ЕС е близо 15%, а за страната ни – 2 на сто.
Въпреки това се запазва интересът към обучението по професиите оперативен счетоводител, охранител, фризьор, козметик, маникюрист, монтьор и техник на транспортна техника.
Намалява интересът към обучението за озеленители, помощници в строителството, камериери, продавач-консултанти, ресторантьори и офис-мениджъри, показват още данните на НАПОО.
2 милиарда и 167 милиона лева европейски средства ще бъдат изразходвани в следващите седем години. Те ще са насочени към инвестиции в ученето през целия живот, професионалната мобилност, развитието на нови компетенции, валидирането на умения.
Това информира заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. В момента се обсъжда Планът за възстановяване и устойчивост, където работодателите, синдикатите, университетите и институциите могат да участват с предложения за реформи, които да гарантират по-гъвкава и адекватна система за обучение, която да подпомогне хората в професионалното им развитие.
Заместник-министърът лансира и идеята за създаването на единен сертификационен център, който да оценява резултатите от обученията, включително и тези за дигитални умения, така че да се гарантира качествен резултат за бизнеса.
Проучване показва, че 50% от работодателите не са запознати със системата за професионално обучение в лицензираните обучителни центрове, както и че липсва връзка с потребностите на бизнеса, а придобитите умения не са актуални и не съответстват на потребностите на работодателите, коментира инж. Емилияна Димитрова, председател на НАПОО.
Заради COVID пандемията, 70% от центровете за професионално обучение в страната са преустановили провеждането на обучения. Повечето от тях нямат ресурси за организиране на онлайн обучение, като всеки четвърти обучителен център няма интернет страница.