fbpx

Тролове в нета!

Интернет троловете са индивиди, които искат да провокират и разстроят другите интернет потребители за собствено забавление или изпълнявайки поставена задача с някакви PR цели. Ето как може да забележите знаците, че някой е трол, както и някои начини за „противодействие“.

Ако сте били в интернет за определен период от време, вероятно в някакъв момент сте се сблъсквали с трол. Интернет тролът е човек, който прави умишлено груби или манипулативни изявления в онлайн пространството, за да предизвика силни емоционални реакции у хората или да насочи дискусията или насоката на даден текст и новина към друга тема или посока. Те могат да се проявяват под много форми. Повечето тролове го правят за собственото си забавление, но други форми на тролене са за постигане на конкретна цел.

Троловете са герои на фолклорната и фентъзи литература от векове, но онлайн троленето съществува, откакто съществува интернет. Най-ранната известна употреба на термина може да се проследи до 90-те години на ранните онлайн табла за съобщения. Тогава това било начин потребителите да объркат нови членове, като многократно публикуват шега, която не може да бъде разбрана от тях. Оттогава обаче троленето се превърна в много по-злонамерена дейност.

Тролингът се различава от другите форми на кибертормоз. Обикновено не е насочен конкретно към дадена персона и разчита за постигане на целите си на други хора, които да му обърнат внимание и да бъдат провокирани. Троленето съществува в много онлайн платформи – от малки частни групови чатове до най-големите уебсайтове на социални медии. Ето списък с места онлайн, където е възможно да засечете тролове:

Анонимни онлайн форуми: Места като Reddit, 4chan и други анонимни табла за съобщения са основна платформа за развихряне на онлайн троловете. Тъй като няма начин да се проследи кой е постващият, троловете могат да публикуват много провокативно съдържание без последствия. Това е особено вярно, ако форумът има слабо или неактивно модериране.

Twitter: Twitter също има възможност да бъде анонимен и се превърна в друга бърлога за интернет тролове. Основните методи за тролинг в Twitter включват използване на популярни хаштагове и споменаване на популярни личности в Twitter, за да се спечели внимание от последователи.

Раздели за коментари (форуми): Разделите за коментари на места като YouTube и новинарски уебсайтове също са популярни зони за троловете. Там ще намерите много очевидни форми на тролене и те често генерират множество отговори от ядосани читатели или зрители.

Ще намерите тролове навсякъде онлайн, включително във Facebook и в онлайн сайтове за запознанства.

Понякога може да е трудно да се различи трол от някой, който просто искрено иска да спори по дадена тема. Ето обаче няколко признака за активно тролене:

Забележки извън темата: Това се прави, за да дразни и измества темата в желана от трола посока.

Отказ да се признаят доказателства: Дори когато са представени с твърди, обективни факти, те пренебрегват това и се преструват, че не са ги забелязали.

Пренебрежителен, снизходителен тон: Ранният индикатор за трол беше въпросът към някой гневен респондент: „Защо се ядосвате?“ Това е метод, използван с цел да провокира някого още повече, като начин да се отхвърли изцяло техният аргумент.

Използване на несвързани изображения или миймове: Те отговарят на другите с миймове, изображения и гифове. Това е особено изнервящо, ако е направено в отговор на много дълъг текстов пост.

Непоколебимост: Изглеждат сякаш повечето хора не са съгласни с тях. Също така, троловете рядко се ядосват или провокират.

Списъкът по-горе в никакъв случай не е пълен. Има много други начини да се установи, че някой е трол. Като цяло, ако някой ви се струва непочтен, незаинтересован от истинска дискусия и нарочно провокативен, вероятно е интернет трол.

Най-класическата поговорка относно троленето е: „Не хранете троловете.“ Троловете търсят емоционални реакции и намират провокацията за забавна, така че отговарянето им или опитите за обсъждане на темата с тях само ще ги накара да тролят повече. Като напълно игнорирате трол, той вероятно ще се откаже от дискусията и ще потърси нова.

Трябва да се опитате да не приемате нищо казано от трола на сериозно. Колкото и зле да се държат, не забравяйте, че тези хора то правят целенасочено, прекарвайки безброй непродуктивни часове, опитвайки се да манипулират, заблудят и подлудят хората. Те не си струват времето ви.

Ако тролът стане спамер, можете също да изберете да го докладвате на екипа за модериране на сайта. В зависимост от уебсайта, няма шанс да не се вземат някакви мерки, но трябва да изиграете своята роля. Ако вашият сигнал е успешен, тролът може да бъде временно спрян или акаунтът да бъде безсрочно блокиран.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"