„Основните перспективи остават благоприятни“, заяви председателят на Федералния резерв Джером Пауъл пред Съвместната икономическа комисия на Конгреса на САЩ.
Той и колегите му виждат „трайна експанзия на икономическата активност“, съчетана със силен пазар на труда и инфлация близо до целевото ниво от 2%.
Малко вероятно е централната банка да използва капацитета си за намаляване на лихвите, освен ако няма съществена преоценка на перспективите.
От юли насам Фед намали три пъти основната лихва с по 25 пункта. През октомври тя беше определена в диапазона между 1,5% и 1,75%.
Според Пауъл това намаление е известна застраховка срещу евентуални рискове, свързани с мудния икономически растеж зад граница или несигурност, породена от търговските борби на администрацията на Доналд Тръмп с Китай и с други големи търговски партньори на САЩ.
Федералният резерв се притеснява от продължителното усещане на американците, че инфлацията ще бъде ниска и занапред.
„Ние от Фед ще продължим да наблюдаваме тези развития и да оценяваме тяхното въздействие върху американската икономическа активност и инфлацията“, посочи той.
Пауъл предупреди, че дългосрочният федерален бюджет са намира на неустойчив път на развитие. Високият и нарастващ дълг би могъл да възпрепятства желанието да се подкрепя икономическата активност по време на спад или евентуална рецесия.