fbpx

Хипотеза – какво ще стане, ако държавата събере авансовия корпоративен данък

От BESCO – Българската стартъп асоциация формулираха хипотетичен пример за това, което би се случило, ако държавата наистина събере в аванс корпоративен данък за настоящата 2020 година, какъвто текст писъства в проекта за закона за извънредното положение:

2018 година е била силна за компанията и е генериран оборот над 300 хил. лв (задължително условие за внасяне на авансови вноски) и, да речем, 400 хил. лв данъчна печалба. Тоест внесли са в бюджета 40 хил. лв корпоративен данък.

През 2019 година обаче са решили да реинвестират голяма част от тази печалба в дейността на дружеството и данъчната им печалба се е свила няколкократно или дори са „излезли“ на загуба (съвсем реален сценарий за почти всеки бизнес), респективно не са дължали или плащали корпоративен данък за 2019 година.

Предвид икономическата обстановка очакванията за настоящата 2020 година са да генерират отново загуба, или дори по-лошо – да се наложи да заторят бизнеса си (очаква се това да е единственият възможен изход за голяма част от малкия и среден бизнес в страната).

Независимо от всичко това, Държавата тази година ще НАЧИСЛИ СЛУЖЕБНО и ще се опита да събере принудително авансов данък, чийто размер ще е 1/4 от платения от тях корпоративен данък за 2018 година. Или с примерните числа, цитирани по-горе, това са 10 000 лв, които ще се дължат като данък върху фактически нереализирана печалба. И да, компаниите ще имат възможността да си възстановите този платен в аванс данък, но едва след 31 март 2021 година.

Нещо повече – ако през 2020 година не платят в срок дължимите, служебно начислени, авансови вноски, държавата ще им начисли законна лихва (10% + ОЛП годишно) и може да запорира всички банкови сметки и фирмени активи.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"