fbpx

Колко трябва да се притесняваме от идването на 5G мрежите?

Неизбежно е навлизането на 5G – следващото поколение мрежова технология, оптимизирана за новите смартфони. Това води до редица опасения, свързани с риска за здравето ни от тази по-мощна мрежа. Но колко наистина трябва да се притесняваме?

Досега може би сте виждали статии във Facebook и уебсайтове за алтернативна медицина с общо съдържание: „5G е опасна ескалация на традиционната мобилна технология, използваща по-високо енергийна радиация, която предполага потенциално по-вредно въздействие върху хората“.

Някои 5G критици твърдят, че новата мрежа генерира радиочестотна радиация, която може да повреди ДНК и да доведе до рак; причинява окислителни щети, които могат да доведат до преждевременно стареене; нарушава клетъчния метаболизъм и потенциално води до други заболявания поради генерирането на клетъчни стрес протеини. Цитират се изследователски проучвания и мнения на реномирани организации като Световната здравна организация.

Звучи тревожно, но нека да разгледаме действителната наука.

Какво е 5G?
5G е готово от доста време, но сега е годината, в която доставчиците започват процеса на внедряване на новия безжичен стандарт. AT&T, Verizon и Sprint започнаха да разгръщат своите мрежи през първата половина на 2019 година, макар че по-широката им употреба все още е на година или повече от нас. През това време 5G ще оперира в малко повече от една шепа градове.

Това не пречи на производителите на устройства и доставчиците на услуги да се ориентират към 5G мрежата. Новият Galaxy S10 и Galaxy Fold на Samsung (телефонът, който се разгръща в таблет) например са готови за 5G, също така и модели от LG, Huawei, Motorola, ZTE и други, са насочени към внедряване на мрежата в техните устройства.

5G предлага поне десетократно подобрение на производителността на мрежата. Последното голямо подобрение беше 4G, която дебютира през 2009 г. с максимална скорост от около 10 Mbps. За сравнение, 5G е готов да осигурява максимална скорост между 10 и 20 Gbps. А закъснението в мрежата ще спадне от 30 мс до около 1 мс – идеално за „стрийминг“ на видеоигри, онлайн видео и „Интернет аф тингс“, който предвижда 5G да свързва сензори, компютри и други устройства с ултра ниска латентност (или лаг).

Но какви са притесненията?
Преди да се обърнем към 5G, заслужава да се отбележи, че последните страхове за здравето от радиацията не са изолирани. Притесненията около 5G са просто нова фаза в коментираните от десетилетия опасности от електромагнитното излъчване. Бяхме свидетели на всичко – от рисковете за здравето от Wi-Fi до интересни измервателни уреди.

Електромагнитната свръхчувствителност, например, е хипотетично заболяване, при което някои хора изпитват симптоми на изтощение при наличие на радиация от клетъчни телефони и Wi-Fi – така че да, причудливото поведение на Майкъл Маккийн в „Better Call Saul“ е нещо истинско. Но въпреки че хората твърдят, че имат такава чувствителност в продължение на поне 30 години, систематичните научни изследвания са установили, че жертвите на заболяването не могат да разберат кога са били присъствие на електромагнитно поле, а Световната здравна организация препоръчва психологическа оценка на заболелите.

По същия начин, десетилетия проучвания не откриват връзка между клетъчните телефони и ракови заболявания като мозъчните тумори, макар че това не е попречило на общини като Сан Франциско да приемат закони, изискващи магазините да показват радиацията, излъчвана от слушалки – което предполага, че в съзнанието на потребителите рискът съществува.

Колко опасно е радиочестотното излъчване?
В основата на всички притеснения относно мрежите на клетъчните телефони е радиочестотното излъчване (RFR). RFR е всичко, което се излъчва в електромагнитния спектър – от микровълни до рентгенови лъчи, от радиовълни до светлината от вашия монитор или от слънцето. Ясно е, че RFR не е по своята същност опасен, така че проблемът по-скоро е при какви обстоятелства може да бъде.

Учените твърдят, че най-важният критерий за това дали някой конкретен RFR е опасен, е дали той попада в категорията на йонизиращо или нейонизиращо лъчение. Просто казано, всяко излъчване, което не е йонизиращо, е твърде слабо, за да разруши химичните връзки в ДНК. Това включва ултравиолетова, видима светлина, инфрачервена връзка и всичко с по-ниска честота като радиовълни. Всекидневните технологии като електропроводи, FM радио и Wi-Fi също попадат в този диапазон. (Микровълните са единственото изключение: не са йонизиращи, но могат да повредят тъканите, защото са специално и умишлено настроени да резонират с водните молекули.) Честотите над UV като рентгенови лъчи и гама лъчи, от друга страна, са йонизиращи.

Д-р Стив Новела, доцент по неврология в Йейл и редактор на „Science-based Medicine“, разбира, че хората като цяло се притесняват от радиацията. „Използването на термина радиация е подвеждащо, защото хората мислят за ядрени оръжия – те мислят за йонизиращо лъчение, което може да причини щети. Може да убива клетките. То може да причини мутации на ДНК.“ Но тъй като нейонизиращото лъчение не причинява увреждане на ДНК или увреждане на тъканите, Новела казва, че притесненията относно радиочестотите в мобилния телефон са нелогични.

Проучванията не са ясни
Разбира се, само защото няма известен механизъм за нейонизиращо лъчение, което да има биологичен ефект, не означава, че е безопасно или че няма ефект. Всъщност, изследователите продължават да провеждат изследвания. Едно скорошно проучване беше публикувано от Националната програма по токсикология (NTP) – агенция, ръководена от Министерството на здравеопазването и човешките ресурси. В това широко цитирано проучване за радиочестотното излъчване на GSM телефон, учените откриват, че високото излагане на 3G RFR води до някои случаи на ракови сърдечни тумори, мозъчни тумори и тумори в надбъбречните жлези на мъжки плъхове.

Изследването е добър урок за това, колко е трудно да се прави наука по този начин. Както RealClearScience посочва, броят на откритите тумори е бил толкова малък, че статистически можеше да възникне случайно (което е по-вероятно, тъй като са открити само при мъжките). Нещо повече, нивото и продължителността на излагането на RFR по време на експеримента са надвишавали излъчването, на което човек би могъл реално да е изложен. Всъщност, облъчените тестови плъхове са живяли по-дълго от неизложените контролни плъхове. Както казва д-р Новела – „Опитните изследователи гледат на такова проучване с коментарите, че то всъщност не ни казва нищо.“

Учените ще продължат да тестват нови мрежи с развитието на технологията, за да се уверят, че технологията, която използваме всеки ден, остава безопасна. Наскоро, сенаторът от САЩ, Ричард Блументал, разкритикува FCC и FDA за недостатъчно проучване на потенциалните рискове от 5G. Настоящият текст обаче показва, че изследванията за радиационните рискове са трудни и често неубедителни, което означава, че може да отнеме много време, за да се постигне реален напредък.

Но засега всичко, което знаем за 5G мрежите сочи, че няма причина да се тревожим. В крайна сметка има много технологии, които използваме всеки ден със значително по-висок измерим риск. И както казва д-р Новела, „При 5G опасността е ниска – но не нулева – и изглежда, че действителният риск е нулев. Не очакваме никакъв проблем в реалния свят.“

***
По howtogeek.com




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"