fbpx

Бизнесът подкрепя програмата „Обучение за ИТ кариера”

От 15 юли до 10 октомври т.г. може да се кандидатства по Националната програма „Обучение за ИТ кариера” за учебната 2020/2021. Необходимо е да се попълни онлайн регистрационен формуляр на адрес https://Marieiamon.bg.

Преди три години 930 ученици от X клас се справят с входния тест за участие в Националната програма. В началото на втората година продължават малко над 300 от тях.

След три години обучение успешно завършват 218 ученици, които получават най-високата, III степен на професионална квалификация за приложен програмист.

Това оправда очакванията на бизнеса, че до финала ще достигнат 20 – 30 на сто от участниците. 60 ученици от успешно завършилите тази година вече са приети в университети в ИТ специалности.

Светът навлеза в период на динамични дигитални трансформации. Почти няма да има професия, която да не изисква познания в областта на информационните технологии, коментира Милен Ганев, съдружник в българската компания E-Card.

Той потвърди, че фирмата е готова да осъществява практически обучения на учениците и след това да им отправя покани за работа.

Според Ганев в сектора ще продължава да има голяма нужда от ИТ специалисти.

Приемният изпит е под формата на тест за фиксирано време, който цели проверка на общата компетентност на кандидата. Националната програма осигурява обучение по програмиране на ученици от X, XI, XII клас от средни училища, профилирани гимназии и професионални гимназии, които не се обучават по професията „Приложен гркрамист“.

Обучението се организира в свободното време на учениците през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите. Учебният процес се провежда в присъствена и онлайн форма по държавен образователен стандарт, разработен от бизнеса.

Учебните планове, програми и съдържание са разработени в партньорство от представители на ИТ индустрията, висшите училища и професионалните гимназии. А в преподаването участват и специалисти от ИТ сектора.

Обученията се организират в пет центъра – в Технологично училище Електронни системи“ и ТУ – София, за столицата; в Професионалната гимназия по компютърни технологии и системи – Правец, към ТУ – София, за региона на Западна България; ПГ по електротехника и електроника .“Апостол Арнаудов“ – Русе, и Русенския университет за Североизточна България; към МГ„Акад. Кирил Попов“- Пловдив, и Пловдивския университет за региона на Централна България; и към ПГ гимназия по електротехника и електроника ,.К. Фотинов“ – Бургас, и Университа Проф. д-р Асен Златаров“ за Югоизточна България.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"