fbpx

Над 3 млрд. лв. лоши кредити в ръцете на колекторски фирми

През последните две години банките у нас са продали над 3 млрд. лв. лоши кредити на колекторски фирми, съобщиха от Асоциацията за защита на потребителите.

Toвa са нaй-гoлeмите пopтфeйли c пpocpoчeни вземания, изĸyпyвaни няĸoгa в бaнĸoвия ceĸтop в cтpaнaтa.

Πaĸeтите вĸлючвaт зaeми нa физичecĸи лицa, мaлĸи и cpeдни пpeдпpиятия и ĸopпopaтивни ĸлиeнти. Просрочените кредити у нас са над 8% при средни нива в ЕС от 3.1%. Като цяло необслужваните заеми в България са над 6.5 млрд. лв.

Продаването на кредити на колекторските фирми е лоша практика, защото води до бум на оплакванията срещу тези фирми. Най-често сигналите са свързани с търсене на дългове, погасени по давност, злоупотреба с лични данни, телефонен тормоз, заплахи и дори посещения на място, твърдято от асоциацията.

Колекторските фирми използват всякакви лостове: сметките биват запорирани преди празнични или почивни дни, съдят хората за пресрочия без дори те да разберат. След това дългът нараства заради натрупаните съдебни разноски. Притискат потребителите и с дългове, изтекли по давност.

Според последните правила, при неплатените сметки за ток, вода и парно, давността е 3 години. А при банковите задължения, като потребителски или ипотечни кредити, дългът се погасява след петата година.

Пазарът на потребителското кредитиране ще продължи да расте и през 2020 г., движен от ръста на потреблението, прогнозират от неправителствената организация и смятат, че конфликтите с колекторските фирми ще се задълбочават.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"